Kamenárske práce

Prírodný kameň je večný, vyniká svojou doživotnou stálosťou a prirodzenou farebnosťou. Prírodný kameň sa už v dávnych vekoch používal ako hlavný stavebný materiál. Využívali ho na stavby domov, budov a mostov. Dnes je jeho využitie skôr dekoratívne a zväčša sa používa na stavbu plotov prístupových chodníkov.
 
Kameň má veľa druhov, je rôznych tvarov a farieb. Jeho využitie je rôznorodé. Tak ako môže slúžiť na decentné dotvorenie interiéru má veľké využitie aj v exteriéri – využíva sa na obklady celých fasád, dlažby, obloženie soklov, murovanie oporných múrov, plotov alebo schodov. Kameňom je možné taktiež skrášliť Vašu záhradu a to napr. kamennými šľapákmi, kamennou dlažbou, schodmi alebo okruhliakmi a rôznofarebnými štrkmi
 
Kameň patrí k najstarším stavebným materiálom a môžme povedať, že je aj najlepšou voľbou pri skrášlení alebo dotvorení interiéru ale hlavne exteriéru. Obklady a dlažby z prírodných kameňov majú svoju eleganciu, ktorá nikdy nevymizne. Ak sa rozhodnete pre prírodný kameň bude to voľba, ktorú neoľutujete kvôli originalite kameňa a jeho výnimočnosti.
 
      Naša firma začínala svoje pôsobenie na trhu s kamenárskymi prácami v zahraničí. Získavali sme skúsenosti, učili sa o kameni všetko čo sa dalo využiť aj v praxi, a tak lepšie a kvalitnejšie mohli vykonať prácu.
 
 

Druhy kameňa

 
Pieskovec
Je vápenitý, žltohnedý, hnedý alebo aj sivý. Široké farebné prevedenie umožňuje farby pekne kombinovať a pri realizácií diela z tohto kameňa sa farby prelínajú a nepôsobia jednoliato. Pieskovec je mäkší ako iné prírodné kamene. Vďaka tomu sa dajú ľahko štiepať a tvarovať a veľmi často sa používa v architektúre. Pieskovec je ideálnym kameňom do exteriéru aj interiéru. V štiepanej forme sa často používa ako obklad. V interiéri býva často základom pre krbový obklad, obloženie komína, či len na dotvorenie vzhľadu v interiéry, tým že sa dá dobre opracovať je vyhľadávaným materiálom aj pre sochárov. Pieskovec má všestranné využitie aj pri výstavbe a údržbe cestných komunikácií. Lomové kamene sa často používajú na reguláciu riek, potokov a pri výstavbe ako základný materiál na murovanie.
 
 
Andezit
Andezit vznikol vulkanickou činnosťou. Je veľmi obľúbený vďaka vysokej odolnosti, tvrdosti a minimálnej nasiakavosti. Patrí medzi vyhľadávané kamene vďaka všestrannému použitiu, dostupnej cene a zároveň veľmi vysokej kvalite.V prírode sa nachádza v hnedo - hrdzavej farbe alebo v sivohnedej.
Andezit je vlastne ako hornina, ktorú možno využiť ako kamennú drvinu aj ako stavebný materiál. Používa sa na obklady aj dlažby, vyrába sa z neho štrk, dlažobné kvádre, kocky a obrubníky. Využíva sa v interiéri aj v exteriéri vďaka vysokej odolnosti voči vonkajším podmienkam. Je vhodný do gabiónov alebo ako nášľapový kameň.
 
 
Rula - Gneis
Je prevažne zloženie kremeňa, sľudy a živice. Svojim zložením sa podobá bridlici. Dá sa povedať, že je to mäkšší kameň s preto sa prevažnene využíva na obklady a najčastejšie do interiérov. Rulu pomerne dobre rozoznáme, keďže vďaka kryštálikom, ktoré obsahuje sa na slnku jemne trbliece. Tento kameň je zmesou farieb červenej hnedej a striebornej.
 
 
Bridlica
Je jemnozrná usadená hornina, ktorá vzniká spevňovaním ílovitých sedimentov. Prírodný kameň bridlica je zo svojho estetického hľadiska veľmi vhodná na exteriérové obklady a na soklové obklady. Čo sa týka vzhľadu je exkluzívna a príťažlivá, keďže na svetle mení svoju farbu a nepôsobí jednoliato. Zäčša je vo farbe modrej alebo zelenej.
 
 
Mramor
V technickej praxi sú zaužívané niektoré označenia typov mramorov. Nie sú záväzné, ani založené na petrografických vlastnostiach, často sa nimi označujú aj celkom odlišné horniny, alebo mramory s podobnými vlastnosťami, avšak z odlišných oblastí.
Kararský mramor má čistú bielu alebo modro-šedú farbu. Je nazvaný podľa miesta výskytu, talianskeho mesta Carrara. Šternberský mramor má bielu farbu, ťaží sa v Českej republike.
Čierny mramor sa ťaží hlavne v Poľsku a Írsku. Červený mramor sa ťaží v Rumunsku.
Sivý mramor vzniká z čistého vápenca v metamorfných aureolách vyvretých hornín. Ónyxový mramor je na hranách priesvitný, vyskytuje sa vo viacerých farbách.Z petrografického hľadiska ónyxový mramor nie je mramor, ale travertín.
 
 
Vápenec
Je jemnozrná usadená hornina, ktorá vzniká spevňovaním ílovitých sedimentov. Prírodný kameň bridlica je zo svojho estetického hľadiska veľmi vhodná na exteriérové obklady a na soklové obklady. Čo sa týka vzhľadu je exkluzívna a príťažlivá, keďže na svetle mení svoju farbu a nepôsobí jednoliato. Zäčša je vo farbe modrej alebo zelenej.